بعد از انتشار خبری در خصوص حذف حضرات آیات جوادی آملی، استادی و امینی از مراسم احیای حرم حضرت معصومه(س) ایرنا و واحد مركزی خبر درصدد پاسخگویی به این شایعه برآمدند كه خبرگزاری جمهوری اسلامی در خبری خلاف واقع علاوه بر ناتوانی در پاسخگویی به اذهان عمومی، سوالات و ابهامات جدیدی را نیز به ماجرا اضافه كرد.

به گزارش خبرنگار "تابناك"، این رفتار كه نشانه كم‌اطلاعی و ناآگاهی مدیر تبلیغات آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) و ضعف مدیریت خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی بود؛ عدم حضور آیت الله جوادی آملی را بلند مدت و 11 ساله(!!) دانست و علتش را هم بیماری عنوان كرد در حالی كه آیت الله جوادی آملی تنها سالهای 86 و 87 در مراسم احیای حرم حضرت معصومه(س) حاضر نشدند كه به علت تقارن این ماه با تابستان و و عدم حضور ایشان در قم بوده است.

بنابر اطلاع خبرنگار ما، آیت الله جوادی آملی سالهاست مراسم احیای حرم حضرت معصومه(س) را به طور منظم برگزار می‌كند كه آخرین آن رمضان 1385 بوده است.

در همین زمینه خبرگزاری دولت(ایرنا) نوشت: «مدیر تبلیغات حرم مطهر حضرت معصومه (س) گفت:ائمه جمعه موقت قم آیات"جوادی آملی"،" امینی" و "رضا استادی" طی 10 سال گذشته هیچگاه(؟؟!) در برنامه های شب های قدر حرم مطهر شرکت نکرده اند.»

ایرنا اما به این خبرسازی بسنده نكرد و در ادامه نوشت: "احمد شمس" در گفت وگو با ایرنا، این تبلیغات مغرضانه در مورد برنامه شب های احیای در حرم مطهر را توطئه بدخواهان دانست و گفت: این سه بزرگوار از سال 77 تاکنون به دلیل بیماری و برخی مشکلات جسمانی هیچگاه در آیین ویژه شب های قدر شرکت نمی کردند. وی افزود: آیت الله استادی و آیت الله جوادی آملی به دلیل بیماری حتی امکان حضور در نماز جمعه را نیز ندارند.


گذشته از اظهار بیماری توسط شخص آیت الله استادی، سخن شمس در مورد بیماری آیت الله جوادی آملی آنجا رد می شود که مشخص می‌شود آیت الله جوادی آملی در تیر و مرداد 88 سه بار در نماز جمعه قم حاضر شدند و طبق اطلاع خبرنگار "تابناک"، حال عمومی ایشان نیز بسیار خوب است و اولین جمعه پس از ماه مبارك نیز برای اقامه نماز جمعه قم حاضر خواهند شد امری كه باید برای دفع توطئه دشمنان! مورد اطلاع "مدیر تبلیغات" حرم حضرت معصومه(س) باشد.

جدای از این خبرپردازی ناشیانه ایرنا، انتساب اینگونه رفتارها به "بیماری حاد" مراجع و علمای دین، موجی از نگرانی در بین مردم ایجاد می‌كند كه گویا برای مدیران رسانه‌ای و مسئولان دینی اماكن مذهبی زیاد جای اشكال نیست و ایشان رد "توطئه بدخواهان" را با هر شیوه‌ای ارجح می‌دانند.

این خبر پردازی ناشیانه اگرچه طبق روال مرسوم ایرنا در چند سال گذشته زیاد دور از ذهن نبود اما ضعف مدیریت خبر در روزنامه كیهان نیز در برخورد با این خبر جالب توجه بود بویژه كه كیهان پس از مدیریت "بهداد" تنها رسانه مكتوبی است كه علاقه خاصی در انعكاس اخبار این خبرگزاری دارد.

این روزنامه با وجود انتشار مجموعه بیانات آیت الله جوادی آملی به صورت روزانه در صفحه 14 خود كه دارای تاریخ بیان هر یك در سالهای اجرای مراسم احیاء در حرم حضرت معصومه(س) است، روز چهارشنبه و در صفحه 13 خبر ایرنا را به طور مفصل منتشر كرد در حالیكه در صفحه 14 بیانات آیت الله جوادی آملی در سال 83 و 85 در مراسم احیای مسجد اعظم حرم مطهر حضرت معصومه(س) را منتشر كرده بود!

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 شهریور 1388    | توسط: ع .ش    |    | نظرات()