وضعیت دسترسی به 4 سایت ارتباطی " YOUTUBE-FLICKR-   TWITTER-FACEBOOK " در دو کشور ایران و چین مشابهت های فراوانی به هم دارد.

به گزارش عصر ایران ، سایت " HERDICT " که متعلق به مرکز برکمن وابسته به دانشگاه هاروارد آمریکا است ، در نقشه ای که از دسترسی به سایت های چهارگانه " یوتیوب، فیس بوک ، فلیکر و توییتر " تهیه کرده است ، وضعیت دسترسی به این 4 سایت ارتباط اینترنتی را در کشورهای مختلف جهان مورد بررسی قرار داده است .

بر اساس نقشه تهیه شده از سوی این مرکز ، دسترسی به این چهار سایت ارتباط اجتماعی در دو کشور ایران و چین به طور متناوب با مشکل فیلتر مواجه است .

در نقشه " هردیکت " وضعیت دسترسی به این 4 سایت در کشورهای مختلف جهان با 4 وضعیت قابل دسترس ، فیلتر ، به طور متناوب فیلتر و نا مشخص ( نا آزموده ) با رنگ های مختلف از چپ به راست تشریح شده است .

همانگونه که در تصاویر زیر مشخص الست وضعیت ایران و چین از نظر فیلترینگ متناوب این 4 سایت مشابه است .

اخیرا بر اساس آماری که از سوی مراجع معتبر داخلی منتشر شده ،فیلترینگ سایت ها در ایران ضرری معادل 7 میلیون ساعت به کاربران و نخبگان ایرانی وارد می سازد.


 
 
 
 
وضعیت دسترسی به سایت یوتیوب همانگونه که در شکل بالا قابل مشاهده است در کشورهایی که با علامت قرمز نشان داده شده اند به طور متناوب با فیلترینگ مواجه است .ایران ، چین ،مکزیک و برخی کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا از این جمله کشورها هستند . در حالی که این سایت در بیشتر کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان قابل دسترس است .
 
 
وضعیت دسترسی به سایت توییتر در دو کشور ایران و چین با فیلترینگ مواجه است .
 
 
 
 
سایت فلیکر هم در 3 کشور ایران، چین و مکزیک مسدود و فیلتر است .
 
 
سایت فیس بوک در سه کشور ایران ،چین  و سودان غیر قابل دسترس و با مشکل فیلترینگ مواجه است .این سایت همچنین در کشور عربستان هم فیلتر است .

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 شهریور 1388    | توسط: ع .ش    |    | نظرات()