یکی از بزرگترین مزایده‌های کشور، به علت نامعلومی لغو شد.
 
به گزارش خبرنگار «تابناک»، مزایده شماره 6678 / ص 14 در تاریخ‌‌های دهم و دوازدهم تیر ماه امسال، مبنی بر اجاره بلندمدت پایانه غلات بندر امام خمینی (ره) به منظور سرمایه‌گذاری و بهره‌‌برداری اعلام شده، حدود ده روز پس از اعلام برگزاری و شرایط مزایده به دلایل نامعلوم و مشکوک لغو شده است.
 
بنا بر این گزارش، برای شرکت در این مزایده هنگفت و کلان به ارزش دویست میلیون دلار که حدود 180 میلیارد تومان و به مدت 35 سال است و در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی بوده، باید سه میلیار تومان ضمانت‌نامه بانکی ارایه و یا این مبلغ توسط شرکت‌های داخلی و خارجی به حساب اداره کل بنادر و دریانوردی بندر امام خمینی واریز می‌شد.
با این حال، در هنگام اعلام این مزایده، «محمد جعفر»، سرمایه‌دار کنیایی که دارای سوابق متعدد تخلف، احتکار و فرار مالیاتی در کشور خودش است، در سفری غیرمنتظره به ایران با وزیر راه وقت، دکتر بهبهانی دیدار و خواستار سرمایه‌گذاری در ایران می‌شود.
محمدجعفر در دیداری که با بهبهانی در تاریخ 13/5/88 یک روز پس از اعلام مزایده داشته، اعلام کرده است: در بازدید از بندر امام خمینی ـ رحمت‌الله علیه ـ طرحی ارایه داده‌اند که ظرفیت این بندر در پنج سال به هجده میلیون تن افزایش یابد.
این سرمایه‌دار کنیایی همچنین آمادگی خود را برای ساخت سیلوهای ذخیره در این بندر اعلام نموده است.
بهبهانی نیز در این دیدار به شدت از تمایل محمد جعفر استقبال کرده و خواستار بازدید محمد جعفر از همه بنادر کشور می‌شود و بنا بر شنیده‌ها در بازدید از یکی از بنادر کشور، وی را همراهی کرده است.
محمد جعفر که در زمان حضورش در ایران از او به عنوان متخصص امور بندری یاد شده، دارای سوابق بد مالی و تخلفات متعدد در کشور خود بوده است، ولی به خاطر نزدیکی‌اش به «رایلا اودینگا»، نخست‌وزیر کنیا، تاکنون از چنگال قانون گریخته است.
این شرکت از سال 1968 (بنا بر اعلام سایت شرکت) در حوزه بارگیری فعال بوده، اما از سال 2002 با دریافت چندین وام از چند سازمان بین‌المللی، برخی از تجهیزات تخلیه و بارگیری را در بندر مومباسا مستقر می‌‌کند و به این ترتیب، با تداوم فعالیت و انحصار شدید این شرکت در میان شرکت‌های دیگر در کنیا، موج منفی علیه آن به راه افتاده تا این که جنجال ذخیره‌سازی و احتکار 8100 تن دانه ذرت در سیلوهای محمدجعفر، در اوج بحران غذایی آفریقا و کنیا در سال 2008، موجب بازدید‌های وزیر کشاورزی، تحقیق و تفحص مجلس و ورود دادگاه عالی کنیا به این قضیه شده، اما به دلیل حمایت شدید نخست‌وزیر کنیا از محمد جعفر و شرکت وی در برابر انتقادات شدید وزیر کشاورزی، مجلس و دادگاه عالی، باز هم این شرکت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.


یادآور می‌شود، محمدجعفر، حامی مالی اودینگا در رقابت‌های انتخاباتی بوده است.

گفتنی است، فعالیت شرکت محمدجعفر «GBHL» به موجب رأی دادگاه عالی کنیا یک ماهه معلق شده بود و بنا بر گزارش رسانه‌های محلی، حدود 9 خودرو سرقتی گرانبها که در لیست قرمز اینترپل هستند، در اختیار محمدجعفر قرار دارند كه نخست‌وزیر كنیا، هر از گاهی از این خودروها استفاده می‌كند و همین مسأله باعث بروز جنجال در كنیا شده است.

با این حال، در سفر رئیس‌جهمور کشورمان به کنیا، نخست‌وزیر این کشور، احمدی‌نژاد را به بازدید شهر مومباسا ـ که تقریبا تحت سلطه محمدجعفر بوده و ساکنان آن نیز مسلمان هستند ـ می‌برد.

با این اوصاف، چنین مزایده مهم و هنگفت و بازدید محمدجعفر از ایران و استقبال بهبهانی از سرمایه‌گذاری این سرمایه‌دار کنیایی و لغو یکباره این مزایده به دلیل «اهمیت موضوع»، شایبه‌های گوناگونی از لغو این مزایده به کام این سرمایه‌دار کنیایی ـ که نور چشمی نخست‌وزیر آن کشور نیز هست ـ در اذهان پدید می‌آورد.

نكته دیگر این مزایده، این كه بنا بر شنیده‌ها، سازمان بنادر موظف شده، اجاره بلندمدت غلات بندر امام خمینی، با تركیب یک شركت ایرانی (نام شركت محفوظ است) كه یك اپراتور دریایی است، منعقد شود. این شركت ایرانی به جهت نوع عملكرد نسبتا منفی خود و ضعف صلاحیت فنی، وجهه مناسبی در میان جامعه دریایی كشور ندارد؛ ضمن آن‌كه به جهت امكانات و تجهیزات نیز در قعر فهرست شركت‌های دریایی است.

با این بررسی‌ها، این پرسش پیش می‌آید كه چگونه ممكن است برای یك سرمایه‌گذاری 200 میلیون دلاری از شركت كنیایی دعوت شود كه خود با وام‌های كوچك ارتزاق می‌كند و وجهه بسیار منفی دارد.

و در همین زمینه، چگونه ممکن است، یک مزایده به این عظمت در حالی که شرکت های بزرگ داخلی، اقدام به واریز مبلغ 3 میلیارد تومان سپرده جهت شرکت در مزایده کرده اند، به دلیل «اهمیت موضوع» لغو شود.

در حالی كه شركت‌های معتبر همچون HPC, DP World و... كه سابقه صدور خدمات فنی و حضور در بیشتر بنادر معبر دنیا مانند بندر فجیره، جبل علی امارات و ... را دارند و همواره خواستار حضور در ایران هستند  و نیز با توجه به تجهیزات و امکانات فنی روزی که در اختیار دارند، این پروژه بزرگ در قالب مشترک با شریک ایرانی قابل اجراست.

محمدجعفر، رئیس شرکتGBHL یک شرکت اپراتور غلات در بندر «مومباسا» است كه مشغول فعالیت در زمینه صادرات تولیدات کشاورزی کنیا شامل دانه کاکائو و گندم و واردات مواد غذایی می‌باشد.

گفتنی است، در جریان سفرهای رئیس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر کنیا (‌کشوری در جنوب شرقی آفریقا) چندین تفاهم‌نامه همکاری اقتصادی امضا شده است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 شهریور 1388    | توسط: ع .ش    |    | نظرات()