به گزارش "ایران خبر"، یكی از انتقاداتی كه همواره توسط كارشناسان به صدا و سیما وارد شده است، به روز نبودن اخبار و تحلیل ها و عقب ماندن بخش های خبری آن از رسانه های مهم دنیاست. اگر نگاهی به اخبار مهم در دنیا و نحوه انعكاس آن در رسانه ملی طی یك دوره زمانی مشخص انداخته شود، به خوبی تفاوت سرعت و چگونگی انتشار آن در صدا و سیما مشخص خواهد شد.

عدم استفاده از تصاویر اختصاصی، نبود تحلیل جامع در گزارش ها و یكسو نگری كاملا مشخص، پایین بودن سرعت انعكاس و عدم تطبیق این اخبار با نیازهای مردم موجب اعتراف مسئولان صدا و سیما به عقب ماندن از قافله خبری دنیا شده است.

یكی از راهكارهایی كه می تواند این ضعف را تا حدودی پوشش دهد، توجه به اخبار اجتماعی و پر بیننده در دنیاست كه ضمن توجه مردم داخل كشور، محدودیت های اخبار بین الملل و سیاسی را نیز ندارد، اما متاسفانه در اینگونه اخبار نیز خبرنگاران تلویزیون بسیار عقب تر از دنیا و حتی رادیو هستند.

در یك نمونه كوچك از این موضوع، در حالی كه خبر ممنوعیت استفاده از لامپ های قدیمی در اروپا، مربوط به روز سه شنبه 10 شهریورماه (اول سپتامبر) است، این خبر روز پنج شنبه با آب و تاب در بخش های مختلف خبری به نقل از فلاح خبرنگار صدا و سیما در لندن منعكس می شد، گویی او اولین خبرنگاری است كه موفق به كشف این مصوبه شده است. در حالی كه حتی اخبار رادیو در روز سه شنبه همین خبر را با جزئیات بیشتری منعكس كرده بود.

حال باید دید مسئولان رسانه ملی چه تدبیری برای صرف بهتر هزینه های هزاران دلاری و یوریی خبرنگاران خود در كشورهای مختلف دارند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 شهریور 1388    | توسط: ع .ش    |    | نظرات()