نرخ تورم ترکیه که به طور معمول در آستانه ماه مبارک رمضان افزایش می‌یافت، امسال بر خلاف انتظار بازار، با ارقام منفی روبه‌رو شد و در شاخص مصرف‌کننده به منفی 30/0‌درصد رسید.

به گزارش فرارو بازار ترکیه در انتظار رقمی برابر 16/0‌درصد در شاخص مصرف‌کننده و 21/0‌درصد در شاخص تولید‌کننده برای نرخ تورم ماه اوت سال‌جاری بود.

موسسه آمار دولتی ترکیه طبق سنت هر ماه میلادی، نرخ تورم ماه پیش، یک سال جاری و یک سال منتهی به ماه مذکور را روز گذشته بعد از بسته شدن بازارها اعلام کرد.

موسسه آمار دولتی ترکیه با اساس قراردادن نرخ شاخص مصرف‌کننده در سال 2003 میلادی برابر 100 واحد، نرخ تورم این کشور را محاسبه می‌کند. در این محاسبه تغییرات قیمت در 449 کالا و خدمات مختلف لحاظ می‌شود.

براساس این آمار که در پایگاه رسمی اینترنتی موسسه آمار دولتی ترکیه منتشر شد، نرخ تورم ترکیه در ماه اوت سال‌جاری در شاخص قیمت‌های مصرف‌کننده منفی 30/0‌درصد کاهش و در شاخص قیمت‌های تولید‌کننده 42/0‌درصد نسبت به ماه اوت سال گذشته افزایش یافت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد كه کاهش نرخ مواد غذایی و پوشاک در ماه اوت مهم‌ترین عامل منفی شدن نرخ تورم در این ماه بود.

این درحالی است که طبق سنت در آستانه هر ماه مبارک رمضان با افزایش گرایش به خرید در مردم مسلمان ترکیه، نرخ تورم این کشور همواره نسبت به ماه‌های دیگر زیاد می‌شود.

البته امسال هم به علت روند عمومی روبه کاهش در نرخ تورم ترکیه که به طور عمده ناشی از افت شدید تقاضا تحت تاثیر تبعات بحران مالی و اقتصادی جهان و هم کاهش سنتی نرخ محصولات کشاورزی در ماه‌های تابستان، نرخ تورم ماه اوت بیش از انتظارات افت کرد.

براساس این آمار نرخ تورم ترکیه در هشت ماه اول سال‌جاری میلادی در شاخص قیمت‌های مصرف‌کننده و تولید‌کننده به ترتیب به 78/1‌درصد و 97/2‌درصد و در یک سال گذشته منتهی به ماه اوت سال‌جاری به 33/5‌درصد و منفی 04/1‌درصد رسید.

به همین ترتیب میانگین 12 ماهه نرخ تورم ترکیه منتهی به ماه اوت سال‌جاری نیز در شاخص قیمت‌های مصرف‌کننده و تولید‌کننده به ترتیب به 99/7‌درصد و 19/4‌درصد رسید.

کارشناسان در تحلیل ارقام نرخ تورم ترکیه در ماه اوت می‌گویند نرخ تورم در شاخص تولید‌کننده و مصرف‌کننده دور از انتظارات شد ولی با پیش‌بینی‌های بانک مرکزی ترکیه همخوانی نزدیکی دارد.

همین کارشناسان می‌گویند روند روبه کاهش نرخ تورم دست بانک مرکزی ترکیه را برای ادامه کاهش در نرخ بهره‌ها باز گذاشته است و انتظار می‌رود این بانک سیاستی را که از هفت ماه پیش برای کاهش مرحله ای نرخ بهره‌ها به اجرا گذاشته، پی گیرد.

شایان ذكر است كه نرخ تورم ترکیه در سال گذشته میلادی در شاخص قیمت‌های تولید‌کننده به 11/8‌درصد و در شاخص قیمت‌های مصرف‌کننده به 06/10‌درصد رسید.

بر اساس پیش‌بینی جدید بانک مرکزی ترکیه، نرخ تورم ترکیه امسال در حدود 9/5‌درصد خواهد بود.

«دورموش یلماز» رییس بانک مرکزی ترکیه ماه گذشته اعلام کرد: نرخ تورم ترکیه در سال جاری میلادی در محدوده 9/6 - 9/4‌درصد پیش‌بینی می‌شود که نقطه مشترک آن با تخمین 70‌درصدی 9/5‌درصد خواهد بود.

وی گفت: نرخ تورم ترکیه در سال آینده میلادی نیز در محدوده 9/6 - 7/3‌درصد پیش‌بینی می‌شود که نقطه مشترک آن نیز 3/5‌درصد خواهد بود.

رییس بانک مرکزی ترکیه در خصوص پیش‌بینی‌های نرخ تورم این کشور در سال‌های آتی نیز گفت: ترکیه در سال 2011 میلادی نرخ تورمی در حدود 9/4‌درصد و در سال 2012 میلادی نیز نرخ تورمی در حدود 8/4‌درصد خواهد داشت.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 شهریور 1388    | توسط: ع .ش    |    | نظرات()