«فاطمه آجرلو باید محترمانه انصراف دهد.» این جمله‌ای است كه این روزها به‌طور مكرر از زبان اصولگرایان شنیده می‌شود البته نه مردان اصولگرا. این‌بار زنان اصولگرا هستند كه از آجرلو می‌خواهند قبل از دریافت رای عدم اعتماد از مجلسیان، نامه انصراف خود را بر روی میز احمدی‌نژاد قرار دهد.

یكی از این زنان اصولگرای حزبی به «تهران‌امروز» می‌گوید: «زنان قابل‌تر و با تجربه‌تری نسبت به آجرلو كه دارای حواشی زیادی است درمیان اصولگرایان حضور داشتند كه احمدی‌نژاد می‌توانست با معرفی آنها به مجلس به راحتی از سد رای اعتماد بگذرد.»

شاید زنان اصولگرا كه معتقدند آجرلو هیچ شانسی برای كسب رای اعتماد از نمایندگان ندارد، بیشتر می‌پسندیدند كه به جای آجرلو، یكی دیگر از زنان فهرستی كه به احمدی‌نژاد ارائه داده‌اند، به‌عنوان وزیر معرفی می‌شد.

شنیده می‌شود شورای زنان اصولگرا این روزها در حال رایزنی با آجرلو هستند تا او را قانع به انصراف از حضور در دولت كنند زیرا به اعتقاد آنها تنها مرضیه وحید دستجردی است كه از شانس بیشتری نسبت به دو زن معرفی شده دیگر برخوردار است.

البته اظهارات روز گذشته یكی از اعضای كمیسیون صنایع و معادن، احتمال رای آوری وحیددستجردی را هم كمرنگ‌تر از قبل كرده است: «پیش از این، جو مجلس به گونه ای بود که احتمال رای آوردن مرضیه وحید دستجری وزیر پیشنهادی بهداشت زیاد بود اما با توجه به فضای مجلس و گفت‌وگوهای نمایندگان درخصوص نظر مخالف برخی علما، این احتمال نیز کاهش یافته است.»

مخالفت علما با وزرای زن را محمدتقی رهبر، رئیس فراكسیون روحانیون مجلس مطرح كرد.

به گفته وی آیات عظام مكارم و صافی مخالف حضور زنان در كابینه هستند و از احمدی‌نژاد خواسته‌اند كه در تصمیم خود تجدید نظر كند. از آنجا كه نظر مراجع و علما برای قاطبه نمایندگان حجت است، آنها هیچ‌گاه خود را در مقابل مرجعیت قرار نخواهند داد.

دبیركل یكی از تشكل‌های اصولگرای زن دراین‌باره توضیح می‌دهد: دوستان ما در مجلس طی رایزنی‌هایی كه برای رای اعتماد به وزرای زن داشته‌اند، به این نتیجه رسیدند كه آجرلو و كشاورز شانسی برای كسب نظر نمایندگان ندارند و بهتر است استعفا دهند تا معرفی زنان به كابینه در اذهان عمومی برای همیشه مثبت باقی بماند. پرونده قضایی فاطمه آجرلو هم دلیل دیگری است كه زنان اصولگرا به راحتی نمی‌توانند از آن چشم‌پوشی كنند. همگان به‌خوبی می‌دانند كه اولین سوال نمایندگان مجلس از آجرلو مربوط به این پرونده است و اگر او پاسخ قانع‌كننده‌ای نداشته باشد، باید برای همیشه از اندیشیدن به وزارت خداحافظی كند. زنان اصولگرا نمی‌خواهند نام آجرلو به‌عنوان وزیر پیشنهادی كه دارای حكم قضایی است بار دیگر بر سر زبان‌ها بیفتد.

فاطمه آجرلو از معدود نمایندگان مجلس است كه در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری نهم در كنار چند نماینده دیگر كه تعداد آنان به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسید، از احمدی‌نژاد حمایت كرد و بعد از انتخاب احمدی‌نژاد به ریاست‌جمهوری هم مادام در خط حمایت از دولت و شخص احمدی‌نژاد حركت می‌كرد.

حتی فاطمه آجرلو در جریان استیضاح علی كردان به نفع وی وارد عمل شد و با عنوان موافق استیضاح ثبت‌نام كرد اما هنگامی كه نوبت به او رسید در مخالفت با استیضاح و موافقت با علی كردان سخن گفت و همین مساله هم به بروز اعتراضاتی در مجلس منجر شد كه علی لاریجانی رئیس مجلس هم به ناچار نطق آجرلو را قطع كرد تا وقت قانونی موافقان واقعی استیضاح كردان هدر نرود.

البته این تنها وجهی از ماجراست چرا كه فاطمه آجرلو از جمله نمایندگانی است كه در ماجرای پالیزدار نقش فعالی داشت و فعالیت او در این ماجرا با توجه ویژه در درون دولت مواجه شد. چرا كه از دیدگاه دولتی‌ها، عباس پالیزدار در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی وارد عمل شده است و هر نوع حمایت از او در واقع حمایت از برنامه‌های دولت در این حوزه محسوب می‌شود. اگرچه بعدها آجرلو در كنار نماینده دیگر یعنی حسن كامران به دادگاه احضار شد و هنوز هم پرونده این ماجرا مفتوح است، اما ظاهرا از دیدگاه رئیس‌جمهور وجود این پرونده در كارنامه فاطمه آجرلو نمی‌تواند نقطه‌ای منفی تلقی شود و به نوعی همراهی با برنامه‌های مورد نظر رئیس‌جمهور محسوب می‌شود كه در نهایت به گزینش آجرلو به عنوان وزیر پیشنهادی رفاه منجر شده است.

او از معدود شخصیت‌های زنی است كه توانسته نظر مساعد رئیس‌جمهور را جلب كند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 شهریور 1388    | توسط: ع .ش    |    | نظرات()