روز گذشته، شبکه تلویزیونی «بی.بی.سی فارسی»، مصاحبه‌ای با اردشیر زاهدی، فرزند فضل‌الله زاهدی، عامل کودتای 28 مرداد، انجام داد، اما فرایند اجرای این مصاحبه، به گونه‌ای بود که گویی نه تنها کودتایی در ایران رخ نداده، بلکه کودتای 28 مرداد، یک رستاخیز ملی برای ایرانیان بوده است!

اردشیر زاهدی که در دوره رژیم پهلوی، پست‌هایی چون وزارت خارجه را بر عهده داشته و آخرین سفیر شاه در ایالات متحده بوده است، در این مصاحبه، با وجودی که در سن کهولت است، بارها مجری برنامه را متهم کرد که شکمی حرف می‌زند و استدلال و مدرکی برای گفته‌هایش ندارد.

از آن سو اما، مجری برنامه اطلاعات بسیار اندکی درباره روند کودتای انگلیسی ـ آمریکایی داشت و ساکت، اما کلافه به استدلال‌های ضعیف زاهدی گوش می‌داد تا جایی که زاهدی گفت: اصلا چرا این بحث را می‌کنید؟ اگر پدر من نبود و خوزستان را نمی‌گرفت، ایران هرگز نفتی در اختیار نداشت».
اردشیر زاهدی، همه مدارک افشا شده توسط «سی.آی.ای» را دروغ خواند و با پرسیدن این پرسش که اگر آن مطالب درست بود، چرا همه آن مدارک توسط «سی آی ای»، به آتش کشیده شد، همه گفته‌های «کرمیت روزولت»، عامل کودتای سیاه 28 مرداد را دروغ خواند و مجری برنامه نتوانست یا نخواست که در این باره وی را به چالش بکشاند.

بر پایه این گزارش، اردشیر زاهدی با ستایش شاه معدوم، خود را بار دیگر نوکر وی و همکارانش را خائن به شاه معرفی کرد، زیرا به زعم وی، آنها باعث سقوط شاه شدند؛ اما مجری برنامه، باز هم نتوانست یا نخواست که از اردشیر زاهدی بپرسد که چگونه می‌توان از شاهی که فعال ما یشاء در ایران بوده است، سلب مسئولیت کرد!

سرانجام مجری برنامه که مستاصل به نظر می‌رسید، از زاهدی در باره رابطه ایران و آمریکا پرسید که وی پاسخ داد: هزار درصد با تجدید این روابط، موافق است و باید گفت، به هر روی، مجری برنامه در برابر زاهدی بسیار ضعیف و ناتوان ظاهر شد و اگر اطلاعات نیمبندی درباره کوتای 28 مرداد داشت، به راحتی می‌توانست زاهدی را متوجه اشتباهات فاحش استدلال‌هایش بکند؛ اما گویی «بی.بی.سی»، هرگز نمی‌خواست، کودتای 28 مرداد را کودتا بداند و این گونه برداشت می‌شد که این برنامه برای تطهیر زاهدی تدارک دیده شده است

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 شهریور 1388    | توسط: ع .ش    |    | نظرات()